جمعه 4 خرداد 1397  |   9 رمضان 1439  |   Friday, May 25, 2018
اوقات شرعی ماه مبارک رمضان   |   بازگشت «ارسطو» به صحنه تئاتر   |   وقتی کی‌روش روی زمین نشست!   |   صفحه اول روزنامه های امروز 97/02/30   |   فال روزانه 97/02/30   |   ه
خرید شارژ اینترنتی
 
تبلیغات
 
نقشه ترافیک آنلاین
 
استخاره با قرآن
 
فال حافظ
 
محاسبه تناسب اندام شما
 
جداول لیگ
 
آب و هوا
 

تاریخ : 1397/02/15 10:56:11شماره : 76646 تعداد بازدید : 20 گروه خبری : اخبار روزعبور ذخایر ارزی ایران از ۱۰۸ میلیارد دلار
روزنامه آرمان: در حالی که صندوق بین‌المللی پول در تازه‌ترین گزارش خود پیش‌بینی کرده ذخایر ارزی ایران در سال جاری با افزایش 3/13‌میلیارد دلاری به بیش از ۱۰۸‌میلیارد دلار برسد، یک نهاد بین‌المللی دیگر از تمایل بیشتر ایرانیان به خرید طلا خبر داده است. اقتصاد ایران در سال‌های اخیر پیش رفته، هر چند این حرکت کند و لاک پشتی بوده است. در برنامه ششم توسعه رشد اقتصادی هشت‌درصد پیش‌بینی شده که در صورت تحقق این رشد شاهد بزرگ‌تر شدن اقتصاد ایران خواهیم بود.

در این میان همچنان مشکلاتی وجود دارد که یکی از عمده‌ترین آنها بازگشت تحریم‌هاست. هر چند دولتمردان اعلام می‌کنند تمهیداتی برای نقض برجام اندیشیده‌اند، اما گمانه‌زنی‌ها در این زمینه نگرانی‌هایی را به وجود آورده و شهروندان برای حفظ ارزش پول خود به سمت بازار‌های غیرمتشکل ارز و طلا رفته‌اند. التهابات بازار ارز، طلا و سکه که در ماه‌های پایانی سال گذشته و فروردین امسال اتفاق افتاد ریشه در همین نگرانی‌ها دارد. بلومبرگ گزارش داده است بعد از کاهش ارزش پول ملی ایران در ماه‌های اخیر و افزایش نگرانی‌ها نسبت به خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌ها، ایرانیان در سه‌ماهه نخست امسال (سال میلادی) بیش از گذشته به خرید طلا روی آورده‌اند. افزایش تقاضا برای طلا باعث شد بانک مرکزی ایران طرح‌هایی مانند پیش فروش و حراج سکه را اجرا کند. کارشناسان هشدار دادند که حراج سکه باعث هدر رفتن ذخایر بانک مرکزی می‌شود. شاید بر این اساس است که بعد از چند ماه این حراج متوقف شده، هر چند مسئولان بانکی وعده می‌دهند حراج دوباره از سر گرفته می‌شود.

افزایش 3/13‌میلیارد دلاری ذخایر ایران

صندوق بین‌المللی پول در جدیدترین گزارش خود از سلسله گزارش‌های موسوم به چشم انداز اقتصادی خاورمیانه پیش‌بینی کرد رشد اقتصادی ایران در سال جاری به ۴‌درصد و نرخ تورم به 1/12‌درصد برسد. این نهاد بین‌المللی رشد اقتصادی ایران در سال گذشته را 3/4‌درصد و نرخ تورم ایران در این سال را 9/9درصد محاسبه کرده است. بر‌اساس این گزارش تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۱۷ بالغ بر 9/431میلیارد دلار بوده که پیش‌بینی می‌شود این رقم در سال ۲۰۱۸ به 9/418‌میلیارد دلار کاهش یابد. این نهاد بین‌المللی همچنین پیش‌بینی کرده است رشد بخش غیرنفتی ایران از ۴‌درصد در سال ۲۰۱۷ به 8/3‌درصد در سال جاری کاهش یابد. رشد بخش نفتی ایران نیز از 2/5‌درصد در سال قبل به 6/4‌درصد در سال جاری کاهش می‌یابد. ایران در سال ۲۰۱۷ بالغ بر 8/3میلیون بشکه در روز نفت تولید و 46/2میلیون بشکه در روز نفت صادر کرد و پیش‌بینی شده است تولید نفت ایران در سال ۲۰۱۸ در سطح 8/3میلیون بشکه در روز باقی بماند اما صادرات نفت به 66/2‌میلیون بشکه در روز افزایش پیدا کند. تولید گاز ایران نیز در سال ۲۰۱۸ معادل 32/5میلیون بشکه در روز و صادرات گاز در همین سال معادل 22/0‌میلیون بشکه در روز خواهد بود. صندوق بین‌المللی پول میزان رشد نقدینگی در ایران طی امسال را 8/23‌درصد پیش‌بینی کرده است که نسبت به رشد 5/23‌درصدی نقدینگی در سال قبل اندکی افزایش خواهد داشت.

ایران در سال ۲۰۱۷ بالغ بر 5/109‌میلیارد دلار کالا و خدمات صادر و 6/91‌میلیارد دلار کالا و خدمات وارد کرد. پیش‌بینی شده است صادرات ایران امسال به 3/130‌میلیارد دلار و واردات به 3/103میلیارد دلار افزایش یابد. بر‌اساس پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول تراز حساب‌های جاری ایران طی امسال افزایش قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت و به رکورد 2/29‌میلیارد دلار خواهد رسید. این رقم برای سال قبل 4/18میلیارد دلار گزارش شده بود. همچنین پیش‌بینی شده است ذخایر ارزی ایران در سال جاری با افزایش 3/13‌میلیارد دلاری نسبت به سال قبل به 4/108‌میلیارد دلار برسد. ذخایر ارزی ایران در پایان سال ۲۰۱۷ بالغ بر 1/95میلیارد دلار گزارش شده بود.

خرید 9 تن طلا در 3 ماه

بعد از کاهش ارزش پول ملی ایران در ماه‌های اخیر و افزایش نگرانی‌ها نسبت به خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌ها، ایرانیان در سه‌ماهه نخست امسال بیش از گذشته به خرید طلا روی آورده‌اند. به گزارش بلومبرگ، آمارهای منتشر شده توسط شورای جهانی طلا نشان می‌دهد، «به‌دلیل نگرانی سرمایه‌گذاران از تشدید تنش‌ها در روابط ایران و آمریکا و چشم انداز اقدامات کنترلی ارزی» میزان تقاضا برای خرید سکه و شمش طلا در ایران در سه‌ماهه نخست سال به 3/9 تن رسیده که بالاترین رقم طی 3 سال گذشته بوده است. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا تا 12 ماه می‌فرصت دارد در مورد ماندن آمریکا در برجام یا خروج از این توافق و تحریم مجدد ایران تصمیم‌گیری نماید. ارزش ریال ایران طی چند ماه گذشته به پایین ترین رقم خود رسیده است. دولت ایران در ماه آوریل اقداماتی را به منظور یکسان سازی نرخ ارز صورت داد. بر‌اساس این گزارش، برخلاف رشد تقاضا برای خرید سکه و شمش، مصرف جواهرات در ایران در سه‌ماهه نخست امسال نسبت به یک سال قبل 16‌درصد کاهش یافته و به 7/10 تن رسیده است. به‌گفته آلیستیر هیوئیت، رئیس بخش اطلاعات بازار شورای جهانی طلا، بعد از آنکه دولت ایران در سال گذشته مالیات بر ارزش افزوده 9‌درصدی را بر جواهرات اعمال کرد، خریداران ایرانی بیشتر به‌دنبال خرید سکه و شمش به‌عنوان سرمایه‌گذاری هستند تا خرید جواهرات. او افزود: بانک مرکزی ایران نیز عرضه سکه طلا را در سه‌ماهه نخست امسال افزایش داده و اندکی از رشد قیمت‌ها کاسته است. «این فاکتورها سبب شده تا سکه یک کالای سرمایه‌ای پر استفاده تر نسبت به جواهرات باشد.»
 

منبع :
منوی اصلی
 
اوقات شرعی
 

 
آمار بازدید
بازدید های امروز: 44
بازدید های دیروز: 132
بازدید های این ماه: 4550
کل بازدید ها: 515289
 
تقویم